Wały Chrobrego, najbardziej charakterystyczne miejsce w Szczecinie to taras widokowy o długości ok. 500 m. na skarpie wzdłuż Odry. Słynne założenie urbanistyczno-architektoniczne współtworzące, wraz z Muzeum Narodowym w Szczecinie, Zamkiem Książąt Pomorskich i katedrą pw. św. Jakuba, nadodrzańską sylwetę miasta, widoczną z głównych tras dojazdowych od wschodu biegnących przez mosty i wiadukty. Zaprojektowane i wzniesione według koncepcji Wilhelma Meyera-Schwartau w latach 1902–1921 z inicjatywy nadburmistrza Hermanna Hakena, na cześć którego został taras pierwotnie nazwany.

Wały Chrobrego mają dostarczyć mieszkańcom Szczecina oraz turystom niezapomnianych przeżyć widokowych. Utworzono wzdłuż Odry nasyp spełnia rolę alei spacerowej. Główny taras szczecińskich wałów wsparty jest murem oporowym. W jego centrum znajduje się kamienny posąg, symbolizujący walkę człowieka z centaurem. Autorem rzeźby jest Ludwig Manzl. Na murze można dostrzec herby miast pomorskich. Ciekawym punktem Wałów Chrobrego jest fontanna, przed którą ustawiono dwie wieżyczki o specjalnym oświetleniu, przypominającym te z latarni morskich. Z Wałów Chrobrego można bardzo łatwo przejść na plaże Odry, bowiem po obu stronach kompleksu trasowego znajdują się okazałe schody.

Wały Chrobrego są miejscem, w którym zlokalizowanych jest wiele zabytków Szczecina. Jednym z nich jest obecny Urząd Wojewódzki. Budowla powstała w 1912 roku i pierwotnie była siedzibą Rejencji Szczecińskiej. Natomiast w centralnej części Wałów mieści się Muzeum Narodowe.

Wały Chrobrego są prawdziwą chlubą i wizytówką miasta Szczecina. Każdy turysta powinien odwiedzić to miejsce zarówno w ciągu dnia, jak również  późnym wieczorem, aby móc podziwiać rzekę i port przy blasku księżyca.

Wały Chrobrego to doskonałe miejsce na spacer, lody, często rozbrzmiewa tutaj muzyka na żywo, a także odbywa się większość imprez masowych współorganizowanych przez miasto.

Comments are closed.